
Jeziorko Czerniakowskie
Jeziorko Czerniakowskie to największy w Warszawie naturalny zbiornik wodny. Jezioro objęte jest rezerwatem przyrody. Można powiedzieć, że jezioro jest podzielone na dwie części. Południowa jest bardziej dostępna dla ludzi i sprzyjająca rekreacji. A północna jest bardziej dzika i naturalna. Jeziorko Czerniakowskie to jedno z nielicznych miejsc w Warszawie, gdzie można wykąpać się w naturalnym zbiorniku wodnym.
Tak jak było wspomniane powyżej południowa część jeziorka jest bardziej zagospodarowana. Jest tam plaża, wyznaczone miejsce do kąpieli, siłownia plenerowa. A także inne tego typu atrakcje uprzyjemniające czas wolny.
Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie to jedno z niewielu miejsc gdzie można spędzić miło i przyjemnie czas. To miejsce znajduje się blisko centrum Warszawy i można się tam poczuć jakby wyjechało się poza granice miasta. Jeśli lubicie kontakt z naturą i długie spacery to warto odwiedzić do miejsce.
Jeziorko Czerniakowskie Warszawa
Jeziorko Czerniakowskie znajduje się na Sadybie, pomiędzy Wisłostradą. A także Trasą Siekierkowską i elektrociepłownią Siekierki. To 14-hektarowy podłużny akwen, który z lotu ptaka wygląda jak ręka: z „łokciem”. Na wysokości bloków przy Bernardyńskiej i rozczapierzonymi „palcami” w rejonie plaży przy ul. Jeziornej. Wielu warszawiaków przyjeżdża tu odpoczywać nad wodą. Opalają się, ćwiczą jogę, grają w badmintona i siatkówkę, pływają.
Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie
Jeziorko Czerniakowskie to naturalny zbiornik wodny o powierzchni ponad 14 ha. Długości ok. 1,65 km, szerokości 0,11 km i maksymalnej głębokości 4,2 m. Jest ono jednym z wielu starorzeczy tworzących jedyny w swoim rodzaju układ wodny ciągnący się od ujścia Jeziorki. Aż do Siekierek, na tarasie zalewowym Wisły.
Rezerwat przyrody utworzony w 1987 roku, obejmuje fragment starorzecza Wisły wraz z przyległymi terenami w dzielnicy Mokotów. W pobliżu znajdują się „blokowiska” i domki jednorodzinne oraz ogródki działkowe.
Teren rezerwatu otoczony rozrastającym się miastem jest enklawą przyrodniczą stolicy. Spotykane tutaj zbiorowiska roślinne są ściśle związane ze sposobem użytkowania zbiornika wodnego i otaczających go terenów.
- Część południowa, wykorzystywana w sezonie letnim jako kąpielisko. Pozbawiona jest szerokiej strefy szuwarów i roślinności wodnej;
- Znacznie bogatsza jest strefa północna, gdzie cały brzeg zajmuje roślinność szuwarowa. Gdzie dominuje trzcina pospolita. Między jej pióropuszami wyrastają pałki oraz manna mielec;
- Wschodni brzeg jeziorka porastają kępy kosaćca żółtego, który pięknie zakwita wiosną. Z pasem trzcin graniczą kępy turzyc poprzeplatane roślinami łąkowymi;
- Północno-zachodni brzeg jeziorka porastają głównie gatunki łąkowe.
Florę wodną reprezentują, m. in. moczarka kanadyjska, rzęsa drobna, strzałka wodna, rogatek sztywny. Inne rośliny, jak żabiściek pływający i osoka aloesowa występują lokalnie w zatoczce południowego fragmentu jeziorka.
Wśród roślin zakorzenionych o liściach pływających na uwagę zasługuje chroniony grążel żółty. Grążel żółty tworzy duże skupiska pokrywające powierzchnię wody w północnej, płytszej części zbiornika. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 46 gatunków drzew i 27 gatunków krzewów.