Belgia to kraj pełen atrakcji turystycznych, a stolica Bruksela nie jest tu wyjątkiem. To miasto pełne kontrastów, w którym z łatwością można poczuć atmosferę zarówno renesansu, jak i nowoczesności. Co warto zobaczyć w Brukseli? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać top atrakcje stolicy Belgii.

  1. Grand Place – serce Brukseli

Grand Place to centralny plac w Brukseli, którego historia sięga XIV wieku. O otaczających go budynkach mówi się, że należą do najpiękniejszych w Europie. Znajduje się tam m.in. ratusz, którego fasada zdobi wieża zegarowa. Warto też zajrzeć do Muzeum Miasta Brukseli, w którym można zobaczyć różnorodne eksponaty pochodzące z historii miasta.

  1. Atomium – symbol Brukseli

Atomium to budynek o dziesięciu kulach, symbolizujący atom. Znajduje się na terenie parku Expo w Heysel i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Brukseli. Z tarasu na ostatniej kuli można podziwiać panoramę miasta. Wewnątrz Atomium znajduje się multimedialne muzeum poświęcone historii budynku.

  1. Manneken Pis – ikona Brukseli

Manneken Pis to figury przedstawiającej małego chłopca siusiającego do fontanny. Znajduje się na rogu Rue de l’Etuve i Rue du Chêne. Choć figurka ma tylko 61 cm wysokości, to jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Brukseli. Co ciekawe, co jakiś czas ubiera się w różne stroje, które można zobaczyć w Muzeum Manneken Pis.

  1. Pałac Królewski – rezydencja królewskiej rodziny

Pałac Królewski to rezydencja królewskiej rodziny Belgii. Znajduje się na terenie Parku Królewskiego i zawiera bogatą kolekcję sztuk krajowej i międzynarodowej. Co ciekawe, na dziedzińcu pałacowym można zobaczyć zmianę warty, która odbywa się codziennie o godzinie 14.00.

  1. Mini Europa – Europa w pigułce

Mini Europa to park rozrywki poświęcony Europie, w którym znajdują się miniaturowe modele najważniejszych budynków i miejscówek w Europie. Można tam zobaczyć m.in. Wieżę Eiffla, Big Bena, Plac Św. Marka w Wenecji czy Operę w Sydney. Oprócz modeli architektonicznych, w Mini Europie można obejrzeć też różnorodne reprezentacje kultur i tradycji poszczególnych państw.

W Brukseli mnóstwo ciekawych miejsc. Oprócz wymienionych powyżej atrakcji warto też zajrzeć do kwartału Sablon, odwiedzić muzeum instrumentów muzycznych MIM albo pospacerować w parku Cinquantenaire. Często organizowane są też różnorodne festiwale, koncerty i wystawy, warto się z nimi zapoznać podczas pobytu w mieście.