Miasta Filmowe: Odkryj Miejsca, Gdzie Kręcone Były Największe Filmy i Seriale

Filmy i seriale towarzyszą nam na co dzień, w telewizji, kinach i na różnego rodzaju platformach streamingowych. Często oglądamy te produkcje bez większych zastanowień, skupiając się na historii i fabule, a nie patrząc na to, jakie miejsca pojawiają się na ekranie. Tymczasem wiele filmów i seriali kręconych jest w specjalnie przygotowanych do tego celu miastach filmowych. W dzisiejszym artykule odkryjemy najważniejsze z nich.

  1. Los Angeles – stolica kinematografii

Los Angeles to jedno z najważniejszych miast filmowych na świecie. To tutaj zaczynała się historia kina, to tutaj powstawały pierwsze studia filmowe, a dziś siedziby mają tu takie sławne wytwórnie jak Universal, Paramount czy Warner Bros. W LA można zwiedzać słynne miejsca filmowe, takie jak Dolby Theatre (miejsce wręczenia Oscarów), Hollywood Boulevard czy Universal Studios Hollywood. Osoby zainteresowane historią kina powinny też zajrzeć do Hollywood Heritage Museum, a fani science fiction nie mogą ominąć Muzeum Star Trek.

  1. Nowy Jork – miasto, które zachwyciło Skazany na Życie

Nowy Jork to kolejne popularne miasto filmowe. Przede wszystkim związane jest z wieloma kultowymi filmami, jak np. Godziny Szczytu, czy Skazani na Życie. W mieście tym kręcone były też takie słynne seriale jak Przyjaciele, Plotkara czy Sopranos. Podczas wizyty w NY warto zobaczyć SoHo, dzielnicę, która często pojawia się na ekranie, a także odwiedzić Central Park, Times Square czy Empire State Building.

  1. Vancouver – miasto, w którym kręcono Twilight

Vancouver to kanadyjskie miasto filmowe, w którym kręcenie filmów rozpoczęło się w latach 70. XX wieku. Obecnie jest to miasto, w którym realizowane są prawie wszystkie amerykańskie seriale. Kręcono tu m.in. Przyjaciółki czy Świry. Wiele dużych produkcji filmowych odbywa się też w Vancouver. Na przykład, tutaj kręcono serię filmów Twilight. Podczas pobytu w Vancouver warto zwiedzić dzielnicę Gastown, Stanley Park czy też odwiedzić bibliotekę publiczną, która pojawiła się na ekranie w serialu Arrow.

  1. Londyn – perfekcyjne ujęcia w Sherlocku

Londyn to jedno z ulubionych miast reżyserów i scenarzystów na całym świecie. Miasto to pojawia się na ekranie we wszystkich możliwych kategoriach filmów. Do jego niezwykłych zalet zaliczyć trzeba zabytkowe ulice, piękne budynki oraz urokliwe krajobrazy. W Londynie kręcenie serii Sherlocka było możliwe dzięki wyjątkowej architekturze tego miasta. Warto zobaczyć takie miejsca, jak Tower Bridge, Big Ben, British Museum czy National History Museum.

  1. Praga – niezwykłe plenery w Mission: Impossible

Praga to jedno z tych miast, które idealnie nadają się do filmowania. Jest tu wiele zabytków i pięknych miejsc, takich jak Zamek Praski czy Most Karola. W Pradze kręcono m.in. Mission: Impossible, Casino Royale czy serię Człowiek z Żelaza. Warto wziąć udział w wycieczce po mieście prowadzonej przez przewodnika, który zabierze nas w trasę filmową. Możemy też odwiedzić Czech Film Museum czy Kina Lucerna, gdzie odbywają się specjalne seanse filmowe.

Podsumowanie

Miasta filmowe to świetne miejsca zarówno dla kinomaniaków, jak i dla zwykłych turystów, którzy chcą odkryć nowe, ciekawe miejsca na świecie. Wspomniane wyżej miasta to tylko namiastka z miast, które warto zobaczyć, jeśli interesują nas świat filmu i telewizji. Każde z nich ma swoje specyficzne klimaty, charakterystyczne plenery i klimat, który przyciąga wielu artystów z całego świata.