Rafting to określenie spływu rzeką górską w specjalnie przygotowanym pontonie. Ten wyjątkowy sport szybko zyskuje na popularności, w sezonie letnim przyciągając rzesze turystów. Praktykują go zarówno osoby doświadczone, spragnione ekstremalnych wrażeń oraz współpracy z innymi uczestnikami, jak i amatorzy, traktujący rafting przede wszystkim jako okazję do spokojnego podziwiania piękna natury i oddania się lokalnym aktywnością podczas górskiej wycieczki. Co jeszcze należy o nim wiedzieć?

Czy rafting jest bezpieczny?

Nad przygotowaniem spływów czuwają eksperci dbający o bezpieczeństwo turystów. Dotyczy to zarówno odpowiedniego nadzoru, wyboru odpowiedniego wyposażenia, jak i odcinka rzeki, który przepłyną uczestnicy. Oczywiście, niezwykle ważne jest to, by zwrócić uwagę na stopień trudności wybranej trasy. Niektóre przeznaczone są dla osób poszukujących wrażeń oraz doświadczonych entuzjastów raftingu, podczas gdy inne są odpowiednie dla początkujących, amatorów i osób obawiających się podjęcia tego sportu.

Dokąd udać się na rafting?

Rafting organizowany jest w górach na wielu rzekach, największą popularnością cieszą się jednak spływy Dunajcem. Rafting i spływy kajakowe w Pieninach dla wielu pozostają niemalże synonimem tego typu rozrywki. Nie bez przyczyny – jest to najbardziej przyjazne miejsce dla początkujących. Dunajec to rzeka niezwykle spokojna, a spływy pozwalają na spokojne podziwianie krajobrazu z nietypowej perspektywy. Wypadnięcie z pontonu lub zrobienie sobie krzywdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku jest w tych warunkach niemalże niemożliwe. Potwierdza to chociażby organizacja bezpiecznych spływów kajakowych oraz raftingu dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na Dunaju.

Podsumowując, raftingu nienależy się obawiać. Jego niebezpieczny charakter jest nieco wyolbrzymiony i nie oddaje całościowej skali zjawiska. W Polsce bez trudu odnajdziemy rzeki sprzyjające początkującym i amatorom, spokojne oraz całkowicie bezpieczne. Rafting to doskonała atrakcja dla całej rodziny przy okazji górskiej wyprawy.