Króliki jedzą różne owoce i warzywa, jednak nie wszystkie są dla nich dobre. Niektóre warzywa i owoce mają bardzo dużą zawartość cukru, podczas gdy inne zawierają substancje chemiczne, które mogą uszkodzić delikatny układ pokarmowy królika. Krótko mówiąc, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, które z nich są bezpieczne. W tym krótkim artykule przyjrzymy się kukurydzy i jej wpływie na zdrowie królików.

Czy króliki mogą jeść kukurydzę?

Krótko mówiąc, króliki mogą jeść suszoną kukurydzę, ale nie świeżą. Bielmo świeżej kukurydzy jest miękkie, a łuska giętka, co oznacza, że całe ziarna mogą być połknięte przy niewielkim przeżuwaniu. Jeśli tak się stanie, królik jest narażony na zastój żołądkowo-jelitowy.

Czy króliki lubią kukurydzę?

Jeśli chodzi o owoce i warzywa, każdy królik ma swoje upodobania. Zwierzęta te uwielbiają też smakołyki i zazwyczaj błagają o różne rzeczy, które niekoniecznie muszą być dla nich dobre. Przysmaki dostępne w sklepach zoologicznych są zwykle bardzo bogate w rafinowane cukry, niektóre mogą zawierać nasiona lub orzechy, które również nie są normalną częścią diety królika i dlatego mogą zaburzać równowagę enzymów w układzie pokarmowym. Chociaż karmienie królika wieloma różnymi i interesującymi odmianami przysmaków dostępnych w sklepach zoologicznych może być kuszące, należy pamiętać, że układ pokarmowy królika nie jest taki sam jak u ludzi. Oczywiście każdy lubi czasem rozpieszczać swoje zwierzęta. Smakołyki służą oczywiście utrzymaniu zainteresowania królika i budowaniu więzi. Wybierając przysmaki dla królików, preferowane są małe kawałki ziół, takie jak bazylia, marchewki lub małe kawałki owoców, takich jak jagody. Należy całkowicie unikać przekąsek czekoladowych, bogatych w przetworzony cukier lub suszone kolby kukurydzy, które są często sprzedawane jako przysmaki dla królików (pomimo ryzyka). Kukurydza dla królików jest bogata w witaminy C i A, a także ma dużo błonnika, jednak oprócz problemów związanych z trawieniem kukurydzy istnieją inne powody, dla których kukurydza w naturalnej postaci nie jest dobrym wyborem.

Kukurydza wygląda jak tania i smaczna uczta dla królika. Z pewnością, chociaż jest pełna skrobi i węglowodanów, wydaje się, że istnieje solidny argument, że suszona kukurydza w małych ilościach nie wyrządzi szkody królikowi. Z pewnością króliki lubią kukurydzę, szczególnie w postaci suszonej, ze względu na jej słodki smak. Kukurydza dla królików zawiera także pewne składniki odżywcze, które są korzystne dla królików. Decyzja czy podać królikowi kukurydzę, zawsze więc należy do właściciela.