Skrzydlaty przyjaciel może towarzyszyć nam bardzo długo, ale by tak było trzeba prawidłowo się nim opiekować.

Niekiedy ludzie kupują papugi pod wpływem impulsu. Zależy im, aby mieć w domu towarzysza, który jest według nich mniej wymagający niż pies lub kot. Jednak wbrew pozorom ptaki mają wiele potrzeb, których zaspokojenie wcale nie jest takie łatwe. Większość osób decyduje się na papużki faliste, albo nimfy. Te dwa gatunki są najpopularniejsze, albowiem można je dostać nie tylko w hodowli, ale również w sklepie zoologicznym. Wielu ludzi kusi również cena, która raczej nie przekracza stu złotych.

Zakup papugi to jedno, ale zapewnienie jej godnych warunków życia to zupełnie odrębny temat.

Osoby początkujące w dziedzinie opieki nad ptakami powinny zasięgać informacji na temat wymagań bytowych poszczególnych gatunków nie tylko przez internet. Istnieje wiele poradników na przykład papuga nimfa jak się opiekować czy papużki faliste zasady utrzymania od podstaw. Po lekturze na pewno właściciel będzie wiedział jakie warunki musi zapewnić swojemu przyjacielowi.

Istnieje kilka zasad, które dotyczą utrzymania wszystkich gatunków papug, również nimf.

Po pierwsze, woliera powinna być odpowiednich rozmiarów, ponieważ zbyt mała przestrzeń doprowadzi do zaburzeń behawioralnych, a także skaleczeń. Papugi takie jak nimfy trzeba wypuszczać co najmniej dwa razy dziennie. Jednak, aby móc to bezpiecznie zrobić należy posiadać zabezpieczone okna. Wiele razy spotyka się ogłoszenia o ptakach, które zaginęły, albo zostały znalezione na przykład w parku. Niestety w większości przypadków do takich niebezpiecznych sytuacji dochodzi w wyniku nieodpowiedzialnego zachowania właściciela. Opiekun musi zdawać sobie sprawę, że jeśli nimfa ucieknie to jest ptakiem oswojonym, który nie poradzi sobie na wolności. Zginie z głodu lub zostanie zadziobana przez inne ptaki, jeśli ktoś od razu jej nie znajdzie i nie udzieli pomocy. Dlatego zabezpieczone okno to podstawa, kiedy posiada się papugę.