Jak powstała Florencja

Florencja to miasto położone u podnóża Apenin będące w latach 1865-1871 stolicą Włoch. Historia jego powstania sięga czasów Etrusków, kiedy jego nazwa brzmiała Faesulae pod koniec I wieku p.n.e. zostało zburzone, a następnie odbudowane za czasów Juliusza Cezara pod nazwą Fiorentia. W 1115 roku Florencja uzyskała status niezależnego miasta.

Florencja co zwiedzić

Miejscem, od którego zaproponowałbym rozpoczęcie zwiedzania Florencji to galeria sztuki zwana Uffizi. Jest ona położona w budynkach, których początki sięgają lat 60. XVI wieku. Zwiedzając galerię, możemy natknąć się na zbiory Leonarda Da Vinci, Michała Anioła czy Rubensa. Kolejnym ciekawym miejscem w tym mieście położonym w środkowych Włoszech jest Pałac Medyceuszy. Charakterystyczną cechą tego budynku jest jego fasada, wykończona ciosanym kamieniem. Miejsce to posiada dwie sale do zwiedzania: kaplicę Trzech Króli i salędi Luca Giordano. Pałac uważa się za kolebkę epoki Renesansu. Symbolem miasta Florencja z całą pewnością jest „most złotników” oficjalnie nazywany Ponte Vecchio. Był on pierwszym mostem miasta, dziś bez większego cienia wątpliwości można go nazwać najbardziej zachwycającym i fotogenicznym. Następnymi atrakcjami, które chciałbym polecić, są położone obok siebie Pałac Pitti i Ogrody Boboli. Wewnątrz pierwszej z tych atrakcji zwanej „drugim Pałacem Medyceuszy” znajdują się wyjątkowe dzieła sztuki. Są to m.in. dzieła Tycjana i Rafaela. Natomiast same ogrody są położone tuż obok pałacu. Znajdują się w nich ogromne ilości fontann i historycznych posągów.

Obiekty sakralne

Florencja to także wyjątkowe miejsce ze względu na piękne kościoły, takie jak np. Katedra Santa Maria del Fiore, kompleks klasztorny dominikanów czy kościół Santa Croce. Chciałbym na chwilę zatrzymać się przy tym ostatnim. Jest to miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych postaci. Znajdują się tam groby takich osób jak: Machiavelli, Michał Anioł czy Galileusz. Znalazło się również miejsce dla takich Polaków jak malarz Michał Bogoria – Skotnicki czy Książę Michał Kleofas Ogiński.