Najstarszym miastem w Malezji jest Melaka. Miasto stanowi dużą atrakię turystyczną tej części kraju. To jedno z najważniejszych i najstarszych miejsc dla ludności Malajskiej. Zamieszkują ją około w 60% muzułamanie, w 30% chińczycy i w 10% Hindusi. To miasto z bogatą przeszłością.
W architekturze i klimacie miasta widać wpływy holenderskie, portugalskie, chińskie oraz brytyjskie. Taka różnorodność czyni je miastem ciekawym do zwiedzania i niezwykle barwnym. Melaka zostałą wpisana w 2008 roku w całości na listę UNESCO.

Atrakcje miasta:

– Stare miasto
– Historyczny ratusz
– kolorowe bazary i targi
– muzułmańskie meczety
– katolickie kościoły
– chińskie świątynie
– malezyjskie Chinatown
– muzea
– sklepy z antykami
– wzgórze St.Paul

Kolorowe riksze

Miasto w porównaniu do stolicy kraju jest dosyć małe i zwiedzać je można na piechotę. Można także przejechać się rikszą rowerową, których jest bardzo dużo na placu czerwonym w centrum miasta. Właściciele riksz dekorują swoje pojazdy przeróżnymi lalkami, maskotkami, kwiatkami i różnobarwnymi elementami. Motyw przewodni każdej rikszy jest inny, można spotkać postacie z bardzo popularnych bajek jak: Kraina lodu, Pokemony, Minionki czy Spiderman, a także postaci z japońskich bajek. Ponad to każdy pojazd ma głośnik z którego wydobywa sie głośna malajska muzyka a dodatkowo nocą rozświatlają go kolorowe lampki. Całość tworzy małą dyskotekę na kółkach, dosyć tandetną jednak charakterystyczną dla tego miasta atrakcję turystyczną.

Rzeka Melaka

Przez miasto przepływa Melaka River, teren wzdłuż rzeki jest bardzo dorze zagospodarowany po obu stronach. To idealne miejsce do spacerowania zarówno w ciągu dnia kiedy można podziwiać budynki oraz tradycyjne Malezyjskie murale na ścianach, jak i nocą kiedy światła miasta odbijają się w nurtach rzeki. W takiej klimatcznej scenerii miasto wydaje się być jeszcze piękniejsze. Po rzece organizowane są wycieczki promami, które pokazują równie przyjemny obraz miasta.