Azja niewątpliwie jest jednym z najciekawszych kontynentów na świecie. Duży obszar sprawia, że cały obszar Azji jest bardzo zróżnicowany pod wieloma względami – od fauny i flory zaczynając na różnorodnych kulturach i wierzeniach kończąc.

 

Rozciągający się od Oceanu Arktycznego aż po do tropikalnych wysepek Indonezji, od krajów islamskich aż po kraje hinduizmu i buddyzmu kontynent sprawia, że naprawdę ciężkim staje się możliwość jego zwięzłego opisania, dlatego też poniżej znajdą się tylko te subiektywnie najważniejsze informacje. Azja w swoich granicach zawiera między innymi najwyższy łańcuch górski świata, czyli Himalaje a także gęste lasy tropikalne i pustynie. Taka różnorodność terenów sprawia, że świat zwierzęcy również jest niesamowicie urozmaicony – od wilków i reniferów na terenach chłodniejszych aż po tygrysy i słonie w pasie tropikalnym.

 

To na kontynencie azjatyckim znajdują się najbardziej zaludnione regiony na całym świecie – to w Chinach i Indiach mieszka jedna trzecia całej populacji świata a cała Azja to ponad 4 miliardy ludzi, przy czym liczba ludzi na całym świecie to niespełna 8 miliardów. Azja, a w szczególności Indie to także świat barwnych, aromatycznych przypraw, dzięki którym po odkryciu drogi morskiej z Europy do Indii kolonizacja nabrała tempa a kraje azjatyckie doświadczyły znacznego wpływu kultury europejskiej na swoją. Jak widać Azja to nie tylko różnorodność fauny, flory, kultury i religii ale też kontynent z długą i bardzo bogatą historią. Co bezapelacyjnie pozytywnie wpływa na wciąż rozwijający się ruch turystyczny.