Ciekawą propozycją dla najmłodszych miłośników tańca klasycznego są zajęcia baletowe dla dzieci. Najczęściej przeznaczone są dla maluchów od 4 roku życia. Balet ma długą tradycję i historię. Dla najmłodszych stanowi doświadczenie niezwykłej przygody. Wyjątkowa estetyka baletu jest niemalże elektryzująca. Widok osób tańczących na scenie sprawia wrażenie lekkości i gracji. Taki efekt wymaga jednak wielu godzin ćwiczeń i dużej samodyscypliny.

Nowoczesne zajęcia baletowe dla dzieci

W czasie lekcji baletu standardowo odbywa się rozgrzewka przy drążku. Takie ćwiczenia służą rozciągnięciu i wykształceniu odpowiedniej postawy, która powinna być prosta i sprężysta. Dzieci stopniowo doskonalą technikę nóg i pracę rąk. Z czasem uczą się obrotów, piruetów oraz skoków. W trakcie zajęć baletowych duże znaczenie ma powtarzanie sekwencji ruchów. Taka metoda uczy koncentracji i kontroli nad ciałem. Przy okazji maluchy nabierają zwinności i gracji. Na początku przygody z baletem dzieciom wystarczą do ćwiczeń baletki lub pantofelki gimnastyczne, a dla dziewczynek tiulowa spódniczka. W niektórych szkołach maluchy tańczą w specjalnych strojach baletowych. Program zajęć jest dostosowany do wieku uczestników. Dla najmłodszych nauka odbywa się przez zabawę. Do tańca mogą być wykorzystywane różne akcesoria, np. szarfy czy obręcze. Udział w lekcjach oswaja młodych tancerzy z publicznością.

Magiczna kraina baletu

Zajęcia baletowe dla dzieci kształtują muzyczną wrażliwości i umiejętność wyrażania emocji poprzez ruch. Kształtują też dobre nawyki. Można do nich zaliczyć punktualność i wytrwałość, dbałość o kondycję psychiczną i fizyczną, konsekwentne dążenie do wytyczonego celu. Balet umożliwia też rozwój emocjonalny i społeczny. Zajęcia uczą integracji w grupie, poprawiają nastrój, dodają pewności siebie i koją emocje. Dzieci zaznajamiają się z utworami muzyki klasycznej, takimi jak Dziadek do orzechów czy Jezioro Łabędzie. Doświadczanie piękna muzyki, zdobywanie wiedzy o historii tego stylu czy występy w wyjątkowych strojach baletowych, tworzą niemalże magiczną scenerię towarzyszącą nauce klasycznego tańca. Lekcje umuzykalniają i przynoszą doświadczenie wyjątkowych przeżyć estetycznych. Balet jest bowiem najstarszą techniką tańca sięgającą do starożytnych kanonów sztuki. Udział w zajęciach dla wielu młodych ludzi jest spełnieniem marzeń. Przenosi ich do magicznego świata, w którym otoczeni są pięknem i jednocześnie sami uczestniczą w tworzeniu niezwykłych wydarzeń opartych na klasycznym tańcu.