Bielsko-Biała to miasto leżące u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy i głównym miastem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.

 

Bielsko-Biała, jak jeden ośrodek miejski powstała w 1951 roku z połączenia Bielska i Białej. Sama forma, jaką ma przyjęta powszechnie nazwa to kalka językowa z niemieckiego : Bielitz-Biala.
Bielsko-Biała to dość zielone miasto. Na jego terenie znajduje się kilka parków między innymi Park Słowackiego, Pawk Włókniarzy, Bulwary Straceńskie. Niezwykle wiele powierzchni miasta zajmują obszary chronione, bo aż 36%. To sprawia, że Bielsko Biała pod tym względem jest trzecim takim miastem w Polsce. Większość z tych terenów znajduje się na terenie parków krajobrazowych : Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego.

Czy jest jeszcze coś ciekawego do zobaczenia w Bielsko Białej? Zabytki. Bielsko-Biała może poszczycić się naprawdę wieloma zabytkami. Większość z nich pochodzi z XX stulecia, jednak to nie odejmuje im wartości. Pierwszym punktem na liście będzie oczywiście Stare Miasto z Rynkiem, historyczne serce Bielska. Potem warto zobaczyć ulicę 11 Listopada – główny deptak i swoiste centrum handlowe osadzone wśród zabudowań z końca XVIII wieku. Urzekające są również zabytkowe kamienice miasta, np kamienica Wiktora Burdy.