Współczesna nauka i medycyna umożliwiają nam poznanie coraz większej ilości rzeczy i faktów, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogły stanowić tajemnicę. Rozwój medycyny umożliwia leczenie rzadkich chorób, skuteczne i wczesne wykrywanie problemów ze zdrowiem a nawet leczenie dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Wszystko to wpływa pozytywnie na komfort życia ale także przebieg ciąży i stan zdrowia przyszłej matki. Dziś urodzenie dziecka nie jest już niebezpieczeństwem a przewidywana długość życia każdego roku wzrasta. To sprawia, że wiele osób chętniej decyduje się urodzić dziecko. Dostęp do opieki medycznej wysokiej jakości oraz szeregu badań prenatalnych gwarantuje bezpieczeństwo i daje nadzieję na bezproblemowy poród. Dzięki rozwojowi wiedzy medycznej przyszli rodzice mogą także poznać płeć dziecka. Wcześniej funkcjonowały rozmaite przesądy, które tego dotyczyły. Ludzie byli bardzo ciekawi tego jak rozpoznać płeć dziecka, nic więc dziwnego, że wierzyli w nawet najdziwniejsze przesądy.

Irracjonalne przesądy

Przesądy na temat płci dziecka, które urodzi się niebawem były bardzo różne, często dziwne. Na pewno każdy z nas słyszał kiedyś o tego typu wierzeniach. Kluczową rolę miał tutaj odgrywać kształt brzucha – jeżeli był wąski i spiczasty zwiastował chłopca, jeśli zaś szeroki i okrągły – dziewczynkę.
Bardzo ważne były także upodobania i zachcianki kulinarne – unikanie mięsa i jedzenie warzyw, owoców czy słodyczy oznaczało, że urodzi się dziewczynka zaś spożywanie znacznych ilości mięsa oznaczało przyjście na świat chłopczyka.
Jedzenie słodkiego było jednoznaczne z dziewczynką a zachcianki na słone utożsamiano z chłopcem.
Ciekawy był szczególnie przesąd dotyczący urody: jeśli kobieta wypiękniała – miało to oznaczać, że urodzi chłopca, jeśli zaś jej uroda ucierpiała – wówczas miała urodzić się dziewczynka.
Dziś wiadomo oczywiście, że płeć dziecka zależy od wielu czynników a jednym z nich są zmiany hormonalne. To również zupełnie zrozumiałe, że ciało i wygląd ciężarnej kobiety zmieniają się.

Wiedza medyczna

Obecnie nie musimy już opierać się na irracjonalnych i nierzetelnych przesądach ponieważ mamy dostęp do wiedzy medycznej. Ustalenie płci dziecka jest możliwe podczas badania USG w 15-16. tygodniu ciąży. Jest to rutynowe badanie, zgodnie z kalendarzem badań jakie należy wykonać w czasie ciąży. I chociaż rodzice mają taką możliwość, to niektórzy wcale nie chcą się tego dowiadywać i decydują się na niespodziankę w czasie porodu.