Psy to zwierzęta bardzo radosne i aktywne. Cieszą się z każdego spaceru i zabawy z właścicielem. Warto wychodzić z nimi jak najczęściej. Niestety, mając psa, musimy liczyć się także z obecnością pcheł. Jest to problem nagminny i znają go zapewne wszyscy właściciele czworonogów. Pchły to pasożyty niechciane, uciążliwe, ponadto mogą też być niebezpieczne. Widząc pchły u naszego czworonoga, nie wpadajmy w panikę. Istnieją bowiem sprawdzone i bezpieczne domowe sposoby na pchły u psa. Warto z nich skorzystać.
Jak wyglądają i czym są
Pchły są bardzo niewielkimi pasożytami o białym lub szarym kolorze. To pasożyt, który rozmnaża się bardzo szybko i intensywnie. Pchły składają jaja na skórze żywiciela (w tym przypadku psa).
Ich jaja przypominają małe punkciki barwy białej lub szarej. Jaja pcheł mogą być przenoszone poza skórę psa i znajdować się również w psiej budzie, na legowisku, na kocu, w ubraniach lub w dywanie.
Podstawowym objawem obecności pcheł jest wzmożone drapanie się naszego pupila, psiak może być pobudzony i zdenerwowany. Na skórze zwierzęcia możemy zauważyć zaczerwienione grudki, miejsca wyłysienia oraz rany lub stany zapalne. Należy pamiętać, że pchły rozmnażają się szybko a ich ślina stanowi bardzo silny alergen dlatego powinniśmy zacząć działać od razu gdy tylko zauważymy coś niepokojącego. Ponadto widząc u psa stan zapalny, należy udać się do weterynarza, który zdecyduje o rozpoczęciu właściwego leczenia, sami nie wyleczymy stanu zapalnego.
Jak sobie z nimi poradzić
Walka z pchłami często jest trudnym zadaniem ponieważ pasożyty te rozmnażają się szybko jak również same pchły i ich jaja mogą być przenoszone poza skórę żywiciela. Istnieją jednak domowe sposoby na pchły u psa, z których warto skorzystać.
W sklepach zoologicznych możemy nabyć szampony przeciwpchelne dedykowane właśnie czworonogom. Skład tych preparatów jest całkowicie bezpieczny dla zwierząt. Psa należy wykąpać w tego typu szamponie a następnie dokładnie wyczesać jego sierść. Można to uczynić przy użyciu specjalnego, gęstego grzebienia, który wyczesuje pchły i ich jaja. Czeszemy starannie całe ciało naszego pupila, zwracając szczególną uwagę na szyję, brzuch oraz nasadę ogona.
Zawsze walcząc z pchłami należy również dokładnie wysprzątać i wyczyścić mieszkanie, szczególnie zaś zdezynfekować otoczenie naszego psiaka – wyprać jego posłanie, legowisko, koc, na którym leży, wyczyścić miski i zabawki. Odkurzamy również dokładnie całe mieszkanie, wszystkie dywany, wykładziny a następnie myjemy podłogi. Worek z odkurzacza wyrzucamy od razu, czyszcząc również starannie rurę – niestety, pchły są bardzo uciążliwe a ich pozbycie się jest czasochłonne. Pasożyty mogą pozostać na przykład w worku lub w rurze odkurzacza a wówczas cały proces ich pozbywania się musiałby zacząć się od początku dlatego podczas sprzątania musimy pamiętać o wszystkich szczegółach.
Pamiętamy także o profilaktyce, czyli zapewnieniu naszemu przyjacielowi obroży przeciwpchelnej, szczególnie w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wówczas możemy uniknąć tego niezbyt przyjemnego kłopotu.
Najnowsze komentarze