Lutnik to specjalista, który zawodowo zajmuje się budowaniem i serwisowaniem szyjkowych instrumentów strunowych. To takie instrumenty, które posiadają gryf i pudło rezonansowe. Oznacza to, że lutnicy zajmują się wiolonczelami, altówkami, kontrabasami, skrzypcami, a także gitarami (w tym nawet gitarą elektryczną). W pracowni lutniczej takie instrumenty serwisuje się i reguluje.

Lutnictwo swoją największą popularność zdobyło na przełomie renesansu i baroku. Najbardziej doceniane było we Włoszech i na terenach przyszłych Austro-Węgier. To w tych lokalizacjach wytwarzano najwięcej instrumentów strunowych. Pierwsze skrzypce stworzone zostały przez Andrea Amatiego we Włoszech. To on stał się protoplastą całego rodu lutników, a także nauczycieli gry na instrumentach strunowych.

Ale najbardziej popularnym lutnikiem był zdecydowanie Antonio Stradivari (znany i szanowany do dzisiaj), który w latach 1695-1720 stworzył najsławniejsze skrzypce świata zwane “Betts”. Sam Antonio tworzył skrzypce przez całe swoje życie i udało mu się wykonać ich ponad 1000 (oczywiście z pomocą swoich synów i uczniów!).

To były piękne czasy. Dzisiaj większość instrumentów strunowych produkowanych jest masowo w fabrykach. To sprawia, że są tańsze, niestety jednocześnie są też pozbawione duszy i wszystkie wyglądają dokładnie tak samo. Na szczęście, dostępne są także tradycyjne metody i dobry lutnik Warszawa znajdzie się do dyspozycji na pewno.

Dla wszystkich wielbicieli instrumentów strunowych, którzy mają dość korzystania z masowych sprzętów bez duszy, powinni udać się do dobrej pracowni lutniczej, gdzie prawdziwy specjalista wykonana idealny i niepowtarzalny model wybranego instrumentu lub naprawi czy też przeprowadzi jego renowację.

Dobry lutnik stworzy instrument strunowy na indywidualne zamówienie klienta. Będzie to sprzęt dostosowany do preferencji i potrzeb zamawiającego. Twórca z przyjemnością wykona produkt tak, aby spełnił wszelkie pokładane w nim oczekiwania. Najlepszą rekomendacją dla pracy lutnika jest używanie instrumentów przez niego stworzony przez zawodowych muzyków, którzy najlepiej potrafią docenić najlepsze brzmienie.