Zapomniane miasta: miejsca pełne historii, które warto odwiedzić

W Europie oraz na całym świecie istnieją miasta, które choć kiedyś były znane i ważne, dzisiaj zostały zapomniane przez turystów i szeroką publiczność. Są to jednak miejsca pełne historii i kulturowego dziedzictwa, które warto odwiedzić. W tym artykule przedstawimy pięć takich miast.

  1. Gamla Stan – zabytkowe centrum Sztokholmu

Gamla Stan to zabytkowe centrum Sztokholmu, które charakteryzuje się kamiennymi kamienicami, wąskimi uliczkami i malowniczymi placami. To jedno z najstarszych miast w Europie. W Gamla Stan warto zobaczyć m.in. Katedrę św. Mikołaja oraz Zamek Królewski. Poza tym miasto słynie z wielu kawiarni i knajpek.

  1. Bologna – włoska miłośniczka historii

Bologna, to jedno z najstarszych miast we Włoszech, słynne w XVII wieku z kulturalnego i naukowego ośrodka regionu Emilia-Romania. Warto odwiedzić Piazza Maggiore, który jest centralnym punktem miasta, a także Katedrę św. Piotra oraz kościół św. Dominika. Wśród ciekawostek, na pewno warto wymienić, że znaleźć można w Bologni najstarszą na świecie uczelnię – Uniwersytet Boloński powstały w 1088 roku.

  1. Tarxien – największy neolityczny kompleks Budowli Megalitycznych na Malcie

Tarxien to niewielkie miasto na Malcie, które słynie z Megalitycznego Kompleksu Budowlanego datowanego na 3600-2500 p.n.e. To największy tego typu zabytek na Malcie. Warto zobaczyć trzynaście potężnych bloków kamieni, które tworzą połączenie drzwi oraz okien oraz symbolizują gigantyczne figury.

  1. Ubud – sielankowe miasteczko w Bali

Ubud to małe, sielankowe miasteczko na Bali, słynące z dziedzictwa kulturowego i przyrody. Miasto słynie z muzeów, malowniczych ryneków oraz pieknie zadbanego rynku kulturowego. Są to miejsca, gdzie można zaznać prawdziwej balijskiej kultury. Poza tym miasto jest otoczone pięknymi wodospadami oraz ogrodami botanicznymi.

  1. Bukareszt – “mały Paryż Europy Wschodniej”

Bukareszt to stolica Rumunii, która niesłusznie jest pomijana przez turystów wybierających inne europejskie miasta. To miejsce o bogatej historii i dziedzictwie kulturowym. Warto odwiedzić Pałac Parlamentu oraz największy rynek miejski – Piaţa l’Universitate. W mieście znajdują się także piękne pałace i ogrody botaniczne. Bukareszt to zdecydowany “must see” na mapie europejskich miast.

Podsumowanie:

Gamla Stan, Bologna, Tarxien, Ubud oraz Bukareszt to z pewnością wartościowe turystycznie miasta, które oferują wiele atrakcji turystycznych i cennych skarbów kulturowych i historycznych. Czasem warto odwiedzić miasteczka, które nie są popularne, ale kryją w sobie bogactwo kultury i historii, którego nie znajdziemy nigdzie indziej.