Trendy weselne stale się zmieniają. Coraz więcej osób świętuje zaślubiny w niestandardowy sposób, pragnąc nadać ceremonii oryginalny charakter. Mimo to nadal wielu narzeczonych stawia na tradycyjną formę uroczystości, czyli huczną imprezę z suto zastawionymi stołami i wszystkim dobrze znaną muzyką. Jak zorganizować wesele w prawdziwie polskim stylu?
Powitanie Pary Młodej chlebem i solą
Jedną z najpiękniejszych polskich tradycji weselnych jest powitanie Pary Młodej chlebem i solą. Ten zwyczaj ma zagwarantować nowożeńcom dobrobyt, szczęście i miłość na całe życie. Powitanie przyjmuje zwykle postać zdania: „Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”. Po tych słowach nowożeńcy biorą po kawałku chleba, zanurzają go w soli i zjadają. Podawane są im także dwa kieliszki: jeden z wodą, drugi z wódką. Przesąd mówi, że ten, kto wybierze ten drugi, ma rządzić w małżeństwie. Na koniec nowożeńcy rzucają kieliszki za siebie, aby rozbiły się na jak najwięcej kawałków.
Tradycyjne polskie potrawy
Na weselu w prawdziwie polskim stylu nie może zabraknąć tradycyjnych potraw. Zapewnia je między innymi Hotel Remes Sport & Spa w Wielkopolsce. Wśród zup na weselnych stołach królują rosół, żurek i flaczki. Jeśli chodzi o dania główne, nie może zabraknąć mięs: kotletów de volaille, schabowych czy zrazów wołowych z dodatkami w postaci ziemniaków, kopytek i surówek, a także bigosu i pierogów. Na deser warto podać galaretki z owocami, lody czy szarlotkę na ciepło. Organizując wesele pod Poznaniem, zadbajcie również o regionalne potrawy, takie jak parzybroda, pyry z gzikiem czy rogale świętomarcińskie. Aby nieco urozmaicić tradycyjne dania i zaskoczyć gości, podajcie je w nieco niestandardowy sposób.
Popularne zabawy weselne
Żadne tradycyjne wesele nie obejdzie się bez popularnych zabaw. Jedną z najbardziej znanych są gorące krzesła. Na środku stali ustawia się rząd krzeseł. Uczestnicy chodzą wokół nich, a gdy zespół przestaje grać muzykę, muszą jak najszybciej zająć miejsce. Po każdej rundzie zabiera się jedno krzesło. Inna popularna zabawa to pociąg. Goście ustawiają się w szeregu i wędrują po sali. Tradycyjnie w rolę maszynisty wciela się Panna Młoda. Pociąg zatrzymuje się, gdy wodzirej oznajmi, że dotarł do danego kraju. Wówczas uczestnicy muszą odtańczyć charakterystyczny dla niego taniec: kankana, sambę czy walca wiedeńskiego.
Najnowsze komentarze